برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۸۲۲۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۰
رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی گفت: در ایران حدود 25 میلیون نفر یعنی معادل یک سوم جمعیت یا چاق هستند و یا اضافه وزن دارند که اگر بخواهید اضافه وزن را از چاقی جدا کنید 8 میلیون ایرانی چاق هستند و 17 میلیون اضافه وزن دارند.
رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی گفت: در ایران حدود 25 میلیون نفر یعنی معادل یک سوم جمعیت یا چاق هستند و یا اضافه وزن دارند که اگر بخواهید اضافه وزن را از چاقی جدا کنید 8 میلیون ایرانی چاق هستند و 17 میلیون اضافه وزن دارند.

فریدون عزیزی رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در نشست خبری چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: چاقی به عنوان یک بیماری خاص مورد توجه قرار گرفته است چرا که  چاقی شیوع فزاینده در دنیا و ایران داشته است.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی گفت: قبل از جنگ جهانی اول بیشتر انسان‌ها از کم‌وزنی رنج می‌بردند چرا که مواد غذایی کم بود و فعالیت بدنی زیاد و در ادامه نیز امکانات مناسب و صنعتی وجود نداشت و بیشتر افراد به کم وزنی دچار بودند اما بعد از جنگ جهانی دوم و توسعه صنعت و ماشین‌آلات و افزایش تولید مواد غذایی و در دسترس بودن مواد در همه فصول و اصل مهم بی‌تحرکی باعث شد که افراد در کل دنیا به سمت اضافه وزن و چاقی بروند.

وی تصریح کرد: همچنین از بین رفتن بیماری‌های واگیردار و عفونی با واکسیناسیون و رعایت بهداشت مناسب باعث شد افراد عمر طولانی‌تری داشته باشند و اکثریت آنها به سنین بزرگسالی برسند که با کاهش فعالیت به سمت چاقی پیش روند.

دانشمند برتر جهان اسلام به اضافه وزن و چاقی در ایران اشاره کرد و گفت: در ایران حدود 25 میلیون نفر یعنی معادل یک سوم جمعیت یا چاق هستند و یا اضافه وزن دارند که اگر بخواهید اضافه وزن را از چاقی جدا کنید 8 میلیون ایرانی چاق هستند و 17 میلیون اضافه وزن دارند.

عزیزی به بررسی وزن در افراد بالای 20 سال اضافه داشت و گفت: 45 درصد مردان و 57 درصد زنان دچار اضافه وزن و چاقی‌اند.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی اضافه وزن را از چاقی جدا دانست و تصریح کرد: اضافه وزن موقعی ایجاد می‌شود که افزایش وزن است و لیکن هنوز به درجه وزن زیاد و یا چاقی نرسیده‌اند.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم به نمای توده بدنی اشاره داشت و افزود: اگر وزن فرد را بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد برمبنای متر به توان دو کنیم حاصل تقسیم اگر عدد 25 به پایین باشد وزن فرد مناسب است.

عزیزی ادامه داد: اگر عدد حاصل شده بین 25 تا 30 باشد اضافه وزن محسوب می‌شود و عدد 30 به بالا چاقی است که 30 تا 35 چاقی درجه یک، 35 تا 40 چاقی درجه دو و 40 به بالا چاقی مفرط است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مسئله چاقی شکم اشاره داشت و گفت: تجمع چربی در داخل احشا یا شکم را چاقی شکمی گویند که به دنبال آن عوارض قلبی و عروقی و مشکلات شدید رخ می‌دهد و چاقی شکمی خود به صورت مستقل عوارض بیشماری را در پی دارد.

وی تصریح کرد: نکته مهم در چاقی، مسئله دیابت نیز هست چرا که آنچه در قرن 21 جوامع بشری را به خود مشغول کرده همه‌گیری از چاقی و دیابت است و هر چقدر چاقی افزایش یابد دیابت نیز افزایش می‌یابد.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم به آمار شهر تهران اشاره داشت و گفت: 60 درصد مردها و 70 درصد خانم‌ها در تهران دچار اضافه وزن هستند و اگر نمای توده بدنی بالای 30 را در نظر بگیریم 15 درصد مردها و 25 الی 30 درصد خانم‌ها شامل آن می‌شوند.

وی مشکلات اضافه وزن و چاقی را در حوزه‌های دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته قلبی، سرطان، مشکلات مفاصل همچون آرتروز و افزایش سنگ کیسه صفرا عنوان کرد و افزود: بیماری دستگاه ادراری نیز در این دسته از افراد شایع‌تر است؛ همچنین بیماری‌های تنفسی در افراد خیلی چاق نیز شایع‌تر است.

وی عوامل اضافه وزن و چاقی را از چند دسته بررسی کرد و گفت: عامل ژنتیکی نیز در بروز اضافه وزن و چاقی نقش دارند اما اگر عوامل محیطی نیز نباشد شیوع زیادی نخواهیم داشت.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به شیوه زندگی اشاره داشت و گفت: متأسفانه سبک و شیوه زندگی افراد باعث شده که افراد فعالیت کمتری داشته باشند و در کنار آن مصرف مواد غذایی بیشتر که در ادامه به اضافه وزن و چاقی منجر می‌شود.

عزیزی تردد افراد با وسایل نقلیه به جای دوچرخه و پیاده‌روی و در دسترس بودن مواد غذایی در تمام فصول و افزایش قدرت خرید مردم را عوامل دیگری در بروز چاقی و اضافه وزن عنوان کرد.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی اصلاح شیوه زندگی را مهمترین مسئله در پیشگیری اولیه و ابتدایی در چاقی عنوان کرد و افزود: به صورت عام سبک زندگی ما در تمام جهات دچار اشکال است و نه تنها در امر تغذیه مشکل داریم بلکه در  مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز باید تغییراتی در سبک زندگی خود دهیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: حال باید به این فکر کنیم که اگر شخصی چاق شده چه باید انجام دهیم.

عزیزی تصریح کرد: متأسفانه در این امر تمهیدات زیادی نداریم و بیشتر داروهایی که برای کاهش وزن تولید شده با عوارضی  همراه بوده است و قوی‌ترین داروها نیز نمی‌‌تواند بیشتر از 7 تا 8 کیلوگرم از وزن فرد بکاهد.

وی به اعمال جراحی اشاره داشت و گفت: این دسته از اعمال جراحی نیز که برای درمان چاقی به کار می‌رود عوارض خاص خود را دارد اما برای بعضی از بیماران می‌تواند مفید باشد.

وی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران را اصلاح چاقی، درمان چاقی به روش اصلاح شیوه زندگی دانست و گفت: البته در این زمینه نیز آگاهی، نگرش فردی و عملکرد فردی نیز نقش دارد و مهمتر از آن تمهیداتی است که دولت انجام می‌دهد.

رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم اظهار داشت: در حدود 15 سال پیش دولت تصمیم گرفت که روغن‌های مصرفی منازل را از جامد به مایع تبدیل کند که بعد از مطالعاتی که در این زمینه انجام شد دریافتیم که میزان چربی خون افراد کاهش یافته و باید نظیر این تمهیدات را دولت در برنامه خود بیفزاید.

عزیزی به افزایش فعالیت بدنی اشاره داشت و گفت: باید تسهیلاتی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و فعالیت بدنی در محله‌ها صورت پذیرد که در شهر ما خوشبختانه این تمهیدات است اما یا مسافت طولانی است و یا مسائل دیگری وجود دارد.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به نظارت بیشتر بر مواد غذایی و فست‌فودها اشاره داشت و گفت: هر چه چربی اشباع کمتر باشد کالری کلی کمتر است و این مهم‌تر است.

وی نکته مهمتر را آموزش عمومی مردم در مورد مسائل مربوط به چاقی دانست و گفت: اگر اطلاعات عمومی افزایش کند کمک بیشتری در این زمینه خواهد کرد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: