برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۸۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۵:۳۰
خبرگزاری تسنیم:یک متخصص مغز و اعصاب با تشریح راهنمایی برای پیشگیری از سکته مغزی به عنوان سومین قاتل خاموش جهان گفت: مردان بیشتر سکته می‌کنند، بنابراین سر دردهای شدید بدون علت و فشار خون بالا را باید جدی گرفت.خانم‌ها نیز نباید خودسرانه دارو مصرف کنند.
خیلی سن و سال برایش مهم نیست، چون خیلی‌ها در سن پایین هستند که مغزشان با سکته آشنا شده است و البته کم نیستند کسانی که بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند یا دچار معلولیت می‌شوند. این قاتل آرام، هر سال جان میلیون‌ها نفر از مردم را می‌گیرد، همین آمارها باعث شده تا لقب سومین علت مرگ و میر دنیا را به خود بگیرد. برای آشنایی بیشتر با این قاتل خاموش گفت‌وگوی تسنیم را با دکتر «محمد رضوانی» متخصص مغز و اعصاب بخوانید.

این متخصص مغز و اعصاب در تشریح اولیه مغز و سکته‌های مغزی عنوان کرد: به طور کلی بافت مغز کنترل کننده همه اعضای بدن است، در صورتی که آسیب بر این بافت وارد شود موجب از کار افتادن آن خواهد شد البته بر اساس  نوع  درگیری در مغز علائم متفاوتی دارد. خوب است بدانید که دو نوع سکته مغزی وجود دارد، سکته مغزی ایسکمیک، و سکته مغزی خونریزی دهنده. نوع اول زمانی ایجاد می‌شود که لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز می‌شود. بنابراین انسداد شریان می‌تواند داخل یا اطراف مغز ایجاد شود، در نوع دوم سکته‌های مغزی یک رگ خونی در داخل یا سطح مغز  پاره می‌شود، این موضوع موجب می‌شود تا خون‌رسانی به سلول‌های مغزی مختل شود و به بافت مغزی آسیب برسد. ریخته شدن خون در داخل مغز است که این موضوع باعث تشدید فشار در مغز می‌شود.

فشار خون بالا را جدی بگیرید

وی ادامه داد: اگر چه یکی از فاکتورهای ابتلا به سکته مغزی سن بالاست اما گاهی اوقات دیده می‌شود که افراد جوان نیز به خاطر وجود عوامل خطر به این بیماری دچار شده‌اند. بنابراین ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند: فشار خون بالا، دیابت، آنوریسم (ضعف یک نقطه در دیواره عروق )، داشتن سابقه بیماری قلبی، وجود سابقه سکته مغزی، ضربه مغزی، چربی خون بالا، وجود فشارهای عصبی و اضطراب، وجود سابقه فامیلی، چاقی و بی‌تحرکی، اعتیاد به موادمخدر، تنگی شریان‌ها، مصرف مشروبات الکلی و استعمال سیگار از جمله مهم‌ترین عوامل خطر در سکته مغزی محسوب می‌شود.

مردان بیشتر سکته می‌کنند

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل وجود عوامل خطر مردان بیشتر با سکته مغزی درگیرند. بنابراین باید در صورت داشتن عامل‌های خطر آنها را کنترل کنند.

خانم‌ها خودسرانه دارو نخورند

رضوانی بیان داشت: برخی از خانم‌ها گاهی بدون مشورت پزشک از داروهای پیشگیری از بارداری برای انجام مراسم‌های مذهبی استفاده می‌کنند که از این طریق دوره‌های ماهانه خود را تاخیر بیندازند اما این موضوع موجب بروز سکته مغزی می‌شود. به طوری که این موضوع پس از اتمام ماه مبارک رمضان بیشتر دیده می‌شود.

علائم سکته

وی با اشاره به علائم سکته اظهار داشت: بروز هر گونه نقص عصبی ناگهانی را باید نشانه سکته مغزی محسوب کرد هر چند گذرا باشد و باید هر چه سریعتر به بیمارستان مراجعه کرد. بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن, تغییر دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا, سر دردهای شدید بدون علت, مشکلات راه رفتن همراه با سرگیجه, مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران از جمله این علایم هستند.

رضوانی ادامه داد: وقتی فردی با علائم و نشانه‌های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می‌کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد چون روش‌های درمان‌شان متفاوت است. پس نخستین اقدام پس از پایدار کردن علائم حیاتی بیمار انجام «سی تی اسکن» مغز است.

وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشید که در مورد سکته مغزی ایسکمیک هر قدر درمان سریعتر انجام شود نتیجه بهتری دارد و حداکثر 3 ساعت از شروع سکته مغزی فرصت برای تزریق آمپول حل کننده لخته وجود دارد. در مورد سکته‌های خونریزی کننده معمولاً درمان‌های دارویی برای کنترل فشار خون بالا، خون ریزی و تورم مغز کفایت می‌کند ولی گاهی نیز انجام عمل جراحی اورژانس ضرورت می‌یابد.

درمان‌های پس از ترخیص را جدی بگیرید

رضوانی در پایان خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشید که درمانهای تجویز شده برای کمک به بهبودی سریعتر بیمار و جلوگیری از تکرار سکته است. یکی از مهمترین موارد جهت برگشت ضعف اندام‌ها انجام منظم فیزیوتراپی است چون معمولاً بیمار 6 ماه فرصت دارد تا بازتوانی شود و پس از آن احتمال بهبودی کاهش چشمگیری خواهد داشت. از موارد درمانی دیگر نیز می‌توان به گفتار درمانی و روان درمانی اشاره کرد.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: