برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۷۹۶۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۲
برخی منابع از احتمال دیدار وزیر امور خارجه آمریكا با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزرای خارجه فرانسه و روسیه خبر دادند.
برخی منابع از احتمال دیدار "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، "لوران فابیوس" وزیر امور خارجه فرانسه و "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه خبر دادند.

جدیدترین دور مذاکرات هسته‌اي کشورمان با گروه 1+5، که از روز چهارشنبه (29 آبان‌ماه) در ژنو کلید خورده است، از صبح امروز در سطح معاونین ساعت 8:30 صبح به وقت ژنو (11:00 به وقت تهران) از سر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران به ژنو، "ویلیام‌ هیگ" وزیر‌ امور خارجه انگلیس و "گیدو وستروله" وزیر امورخارجه آلمان در روز چهارم مذاکرات به جمع مذاکرات خواهند پیوست.

این در حالی است که "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا و "لوران فابیوس"، وزیر امور خارجه فرانسه لحظاتی پیش برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 وارد هتل اینتر کانتیننتال شدند.

"وانگ ئی" همچنین اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به مرحله آخر رسیده است.

همزمان با ورود وزرای خارجه کشورهای 1+5 به ژنو، شرایط امنیتی در هتل اینتر کانتیننتال افزایش یافت.

از سوی دیگر "سید عباس عراقچی"، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در جمع خبرنگاران گفت: حصول توافق میان ایران و 1+5 نزدیک است اما همچنان بر سر دو، سه مورد اختلاف نظر وجود دارد.

اضافه می‌شود"سرگئی لاوروف"، وزير امور خارجه روسیه، در ديدار با محمد‌جواد ظريف، همتاي ايراني خود در ژنو گفت: براي اولين بار ايران و 1+5 فرصتی واقعی برای توافق دارند.

همچنین " لاوروف" وزیر‌امور خارجه روسیه روز گذشته وارد ژنو شده است.

از سوی دیگر هیگ در صفحه تویتر خود اعلام کرده برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای عازم ژنو خواهد بود.

این در حالی است که وزیر امورخارجه چین صبح امروز پکن را به مقصد ژنو جهت حضور در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ترک کرد.

گفتنی است، "سید عباس عراقچی" و هیئت فرانسوی شب گذشته در ادامه مذاکرات ایران و 1+5 دیدار دوجانبه برگزار کردند.

"سید عباس عراقچی" و "مجید تخت روانچی"، مذاکره‌کنندگان ارشد ایران قبل از این نشست با "وندی شرمن"، مذاکره کننده ارشد آمریکا دیدار کردند.

در حالی که مذاکرات ایران و 1+5 تا پاسی از شب گذشته ادامه داشت، وزیر امور خارجه ایران با همتای روسی و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان شب گذشته درباره روند مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5، گفت: به میزان خوبی در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم، در حالی که امروز پیشرفت‌هایی در مذاکرات صورت گرفته است اما بعضی از موارد اصلی همچنان باقی مانده است.

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یک دیپلمات غربی مبنی بر اینکه کشورهای 1+5 حق ایران را در غنی‌سازی اورانیوم پذیرفته‌اند، خاطرنشان کرد: نه تایید و نه تکذیب می‌کنم زیرا مذاکرات هنوز نهایی نشده است.

محمدجوادظریف وزیرامور خارجه کشورمان روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات میان ایران و 1+5 گفت: دیروز راجع‌ به یک سری موارد توافق داشتیم به همین دلیل به مسائلی پرداختیم که درباره آن توافق نداشتیم و این امر طبیعی بود چرا که در آن مقطع نیاز بود هماهنگی‌های بیشتری میان هیات‌ها و پایتخت‌های این کشورها صورت بگیرد.

در جریان گفتگو‌های میان ایران و 1+5 "سرگئی ریابکوف"، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در گفتگو با خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران به ژنو مبنی بر اینکه آیا امکان توافق در این دور از مذاکرات وجود دارد گفت: امکان توافق وجود دارد اما هنوز نهائی نشده است.

گفتنی است مجیدتخت‌روانچی عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 در پایان جلسه صبح روز گذشته هیئت ایرانی با اشتون گفت: در ادامه بحث‌ها، جلسه صبح خوب بود در عین اینکه کوتاه بود، مثبت بود.

همچنین مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون در اظهارنظری درباره روند مذاکرات میان ایران و 1+5 اعلام کرده است: مذاکرات صبح امروز اشتون و ظریف مفید بوده و در حال حاضر اشتون در حال تشریح گفتگوها برای مدیران سیاسی گروه 1+5 است.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری که روز دوم مذاکرات هسته‌ای ایران برگزار شد گفت: چین به ایفای نقش مثبت خود در مذاکرات هسته‌ای ایران برای دستیابی به نتیجه ای ایده آل و مطلوب ادامه خواهد داد.

همچنین "لوران فابيوس"، وزير امور خارجه فرانسه اعلام کرده اعضای گروه 1+5 با يکديگر متحد هستند و از مواضع فرانسه در گفتگوهای بين‌المللي بر سر برنامه‌های هسته‌ای ايران حمايت می‌کنند.

اضافه می‌شود، "محمد‌جواد ظریف"، وزیر امور خارجه کشورمان، هنگام ترک محل اقامت خود برای اولین دیدار کاری جمعه با کاترین اشتون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران، گفت: اگر خدا بخواهد و همکاری خوبی از طرف مقابل صورت بگیرد و طرف غربی حاضر شود حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد امکان رسیدن به توافق زیاد است.

بر همین اساس، یک مذاکره‌کننده اروپایی حاضر در ژنو مذاکرات دو روز گذشته ایران و 1+5 را مثبت دانسته و اشاره کرد: تنها چهار یا پنج مورد اختلاف باقی مانده است که در حال بحث روی آن‌ها هستیم.

این در حالی است که سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده مذاکرات روز پنج‌شنبه "فشرده، اساسی، درباره جزئیات" و "در فضایی خوب" جریان داشت.

"مایکل مان" در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران به ژنو، در پاسخ سئوالی مبنی بر احتمال حصول توافق در این دور از مذاکرات گفت: باید منتظر باشیم و ببینیم چه پیش خواهد آمد، امروز گفتگوهای بسیار جدی را انجام دادیم.

وی همچنین در مصاحبه با بی‌بی‌سی اعلام کرده مذاکرات تا زمانی که به نتیجه برسیم ادامه خواهد داشت.

مان ادامه داد: گفتگوهای کاترین اشتون و وزیر امور خارجه ایران سازنده و در سطح جزئیات بود.

سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرده کاترین اشتون در تلاش است تا شکاف‌های موجود در طرفین مذاکرات را برطرف کند اما در مذاکرات هر دو طرف باید به توافق برسند، بنابراین منتظرخواهیم بود ببینیم تا چه اتفاقی خواهد افتاد و تمام تلاش خود را برای رسیدن به توافق انجام خواهیم داد.

وی گفته تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در همین دور از مذاکرات ژنو به نتیجه برسیم و باید دید نتیجه این دور از مذاکرات چه خواهد شد.

مايکل مان، سخنگوی "کاترين اشتون"، در گفتگویی اعلام کرده هر توافقی با ايران اتفاقی خوب خواهد بود.

همچنین سید عباس عراقچی در گفتگو با خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران به ژنو در پاسخ به ادعای طرف غربی که تنها 5 درصد از تحریم‌ها را برمی‌داریم، گفت: اگر آنها آمادگی دارند 5 درصد امتیاز بدهند، فقط 5 درصد هم بگیرند.

عضو تبم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 همچنین صبح روز پنجشنبه 30 آبان ماه با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در وضعیت بسیار حساسی هستیم و در این مورد ارائه هرگونه جزئیاتی کلیات را خراب می‌کند.

وی با بیان اینکه غنی‌سازی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های مذاکرات است افزود: توافق ما منوط به وجود غنی‌سازی است و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنیم وارد مذاکرات جدی نخواهیم شد.

عضو ارشد مذاکره‌کننده کشورمان خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن اعتماد گذشته بایستی با صدا و موضع واحدی از سوی شش کشور مواجه شویم.

معاون وزیر امور خارجه درباره احتمال قطع شدن مذاکرات در این دور اظهار کرد: احساس نمی‌کنیم که مذاکرات بخواهد تمام شود و از این بابت احساس تهدید نمی‌کنیم. آنچه دردور قبلی اتفاق افتاد این بود که تردیدهایی نسبت به نیات طرف مقابل بوجود آمد که تا آنها را رفع نکنیم وارد مذاکره جدی نمی‌شویم و امیدواریم بتوانیم در این مذاکرات اعتماد را بازسازی کنیم و وارد یک مذاکرات محتوایی شویم.

شایان ذکر است، پایگاه خبری روسیا الیوم در خبری اعلام کرد: در گفتگوی تلفنی ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود بحران سوریه و پرونده هسته‌ای ایران بررسی شد.

از سوی دیگر "کاترین اشتون" و گروه 1+5 جلسه‌ای برگزار کردند که در این جلسه اشتون، محتویات مذاکرات دوجانبه خود با ظریف را برای اعضای گروه 11+5 تشریح کرد.

روز گذشته وزیر امور خارجه کشورمان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو دور مذاکرات فشرده که بیش از 3 ساعت به طول انجامید شرکت کردند و قرار بود دور جدید ساعت 18 به وقت محلی آغاز شود که به دلیل طولانی شدن جلسه داخلی اعضای 1+5 به تعویق افتاد و در نهایت به صبح امروز موکول شد.

همچنین تاکید می‌شود: سفیر انگلیس در آمریکا گفته است: ظریف مذاکره‌کننده سرسختی است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها