برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۷۷۸۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۵
روز پنجشنبه، روز دوم مذاکرات ژنو سه بود؛ روزی که دیگر، برف دست از شوخی برداشت و برخلاف روز چهارشنبه، بر روی خیابان های سرد ژنو، جامه ای سپید پوشاند.
  این سرما، اما نتوانست برای ورود به هتل اینتر کانتینانتال و مذاکرات ایران و 1+5 ، راهی از پیش ببرد. دیروز، ظریف و اشتون، چند بار، فیس تو فیس با هم گفتگو کردند. این بار، اشتون، فقط رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نبود؛ او، امروز برگه مأموریت نمایندگی تمام و کمال، 6 کشور دیگر را در جیب داشت. این یعنی اینکه، کار دیگر به بازی های بچه گانه دور پیش و بروز رفتارهای فرانسوی نکشد. به عبارت دیگر، احتمالاً دیگر، دلیل آن این بود که خبری از زیر میز زدن کشورهای عضو 1+5 نباشد، و صدای واحدی از آن طرف بیاید.

به مذاکرات برگردیم؛ صبح دیروز که ژنو از خواب بیدار شد، محمد جواد ظریف، نگاهی به کارهای روزانه اش انداخت و سپس، شال و کلاه کرد و خود را به جلسه با مدیران کل سازمان های بین المللی مستقر در ژنو رساند تا با آنها، گپ و گفتی داشته باشد.

همزمان با صبحانه کاری ظریف با روسای سازمان های بین المللی، عراقچی به جمع خبرنگاران ایرانی آمد و در نشستی خبری با تشریح مذاکرات روز گذشته گفت: یک ناهار کاری بین آقای ظریف و خانم اشتون برگزار و در خصوص نحوه مذاکرات و شروع و ادامه کار بحث و تصمیم گیری شد.

از سوی دیگر، چندین کیلومتر آن طرف تر از ژنو و در پاریس، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با یک شبکه فرانسوی ضمن ابراز امیدواری درباره حصول توافق بین ایران و 1+5 در نشست جاری «ژنو» تصریح کرد که غرب باید در رویارویی با برنامه هسته‌ای ایران قاطع باشد.

از پاریس برگردیم به ژنو؛ جایی که علیرغم سرمای هوا، میزبان مذاکراتی داغ است. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، از اتاق خود در هتل محل اقامت، بیرون آمد تا به خبرنگاران بگوید که  دیدار بین وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون در ساعت 9 صبح به وقت ژنو و البته 11:30 به وقت تهران اولین دستور کار، ژنو سوم در روز دوم خواهد بود.

هم زمان با این اعلام خبر، آن سوی اقیانوس اطلس، «ران درمر»، سفیر تازه به آمریکا رسیده رژیم صهیونیستی برای عادی جلوه دادن روابط تل آویو با واشنگتن، مصاحبه ای با روزنامه «جروزالم‌پست»، کرد و گفت: اختلاف کنونی میان اسرائیل و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران باعث بحران در روابط تل‌آویو و واشنگتن نمی‌شود.

دوباره به ژنو برگردیم؛  نشست دوجانبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل اینترکانتیننتال، هتل محل اقامت تیم های مذاکره کننده برگزار شد. ظریف پس از اتمام دیدارش با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت بحث خوبی با اشتون داشته است. وی همچنین خبرداد که قرار است ساعت 14:30 به وقت ژنو دوباره به پشت میز گفتگو با اشتون برگردد.

چند دقیقه بعد، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی فارس به ژنو درباره احتمال سفر ویلیام هیگ به ژنو گفت: هنوز تصمیمی درباره سفر هیگ به ژنو وجود ندارد. باید منتظر نتایج گفت‌وگوی امروز بمانیم.

اما خبری قابل انتظار هم، بین خبرنگاران حاضر در فضای رسانه ای ژنو به گوش رسید؛ کانال 2 شبکه اسرائیل اعلام کرد : نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در آستانه مذاکرات ، راهی روسیه شده بود تا رئیس جمهور این کشور را علیه ایران با خود همراه سازد، دست خالی به تل‌آویو بازگشته است.

اما وزیر خارجه دموکرات که حالا دوران بازنشستگی اش در خانه سپری می کند، تحت تأثیر مذاکرات ژنو، دست به قلم شد و به کنگره نامه نوشت تا شاید فیتیله تندروهای مجلس و سنا را، کمی پایین بکشد. مادلین آلبرایت در نامه خود و در حمایت از اوباما نوشت: بگذارید فعلاً کمی از حجم تحریم ها، کم شود، قرار نیست معماری تحریم ها بهم خورد. بگذارید، کشورهای 1+5 ، کار خودشان را پیش ببرند.

همنوا با آلبرایت، جو بایدن، رفیق گرمابه و گلستان باراک اوباما و البته معاون وی، در تلاش برای متقاعد کردن سناتورهای آمریکایی به تصویب نکردن تحریم‌های جدید علیه ایران به آنها اعلام کرد که کاهش تحریم‌ها موقتی و نسبتا اندک خواهد بود.

در همین بحبوحه، روزنامه انگلیسی گاردین از احتمال حضور وزرای خارجه 1+5 در ژنو به منظور انعقاد توافقنامه موقت با ایران خبر داد. با این حال، «هانس دیتر لوکاس» نماینده آلمان در ١+٥ در جمع خبرنگاران اعزامی به ژنو گفت: حضور وستروله در ژنو هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و رئیس تیم مذاکره کننده روسی در مذاکرات 1+5 با ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به ژنو گفت: مذاکرات کُند اما رو به جلو پیش می‌رود. ما امیدواریم.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، عصر دوباره به جمع خبرنگاران آمد و گفت: فضای برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو مثبت است و این گفت‌وگوها جمعه ادامه خواهند یافت.

بلافاصله، عراقچی در گفتگویش با خبرنگاران ایرانی، صحبت های مایکل مان را تأیید کرد و گفت: دیدار ظریف و اشتون به جمعه ساعت 9 صبح به وقت ژنو (11:30) به وقت تهران موکول شد. وی همچنین تصریح کرد: درباره نقاط اختلافی گفت‌وگو کردیم ولی فعلا پیشرفتی حاصل نشده است.

این، مهمترین رویدادهای ژنو سه در روز دوم بود. با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس برای گزارش لحظه به لحظه از روز سوم، ژنو سه همراه و منتظر خبرهای داغ از روزهای سرد ژنو باشید.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: