برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۷۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۰
امروزه بسیاری از جوانان به دنبال کاهش وزن هستند و برای این کار از آسان ترین روش ممکن استفاده می کنند به آن معنا که برای کاهش وزن به دنبال داروهایی هستند که آنها را یک شبه لاغر کند.
 هرگاه صحبت از مثلث مرگ می شد اغلب افراد فورا به یاد مثلث برمودا می افتند؛ منطقه ای در اقیانوس اطلس که کشتی ها را به کام خود می کشد اما اکنون به گفته مسوولان وزارت بهداشت، مثلثی به نام مثلث مرگ در ایران شکل گرفته که جوانان را به کام خود می کشد.

امروزه بسیاری از جوانان به دنبال کاهش وزن هستند و برای این کار از آسان ترین روش ممکن استفاده می کنند به آن معنا که برای کاهش وزن به دنبال داروهایی هستند که آنها را یک شبه لاغر کند.

دسترسی به این داروها نیز بسیار ساده است با یک سفارش افراد می توانند اینگونه داروها را اعم از داروهای لاغری یا انرژی زا درب منزل خود دریافت کنند؛ دکتر ˈعلی اکبرسیاریˈ معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا ماهواره، آرایشگاه ها و باشگاه های بدنسازی را مثلث مرگ می نامد.

وی می افزاید: برخی از صاحبان آرایشگاه ها و باشگاه های بدنسازی خود را پزشک پنداشته و انواع داروهای خطرناک لاغری یا انرژی زا را به جوانان توصیه می کند.

سیاری تصریح می کند: این درحالی است که داروهای انرژی زا، داروهای صنعتی حاوی آمفتامین (شیشه) است.**عوارض داروهای لاغری

بسیاری از افراد برای دستیابی به دو هدف یعنی زیبایی و ارتقای سطح سلامتی به استفاده از داروهای لاغری رو می آورند.

اما این داروهای لاغری ، اغلب اوقات نتیجه معکوس می دهد و بسیار خطرناک و در برخی موارد مرگ آفرین هستند.

اغلب داروهای لاغری و کم کننده اشتها دارای کافئین و دیورتیک هستند؛ دیورتیک (Diuretic) ، داروهای ادرار آوری است که با اثر روی کلیه موجب افزایش جریان ادرار می شود؛ کافئین نیز موجب افزایش مصرف کالری و بالارفتن تولید گرما در بدن می شود.

مصرف این دو ماده در قالب داروهای لاغری می تواند منجر به کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت شود؛ الکترولیت به نمک هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، بی کربنات و فسفات اطلاق می شود که برای کار طبیعی بدن لازم هستند.

نفخ، یبوست، درد شکم، افزایش فشارخون، اختلال در ریتم قلب و نارسایی های کلیوی و کبدی از جمله عوارضی بوده که با مصرف داروهای لاغری مشاهده شده است.

از آنجایی که برخی از داروهای لاغری مانع جذب چربی می شود می تواند مانع جذب مواد مغذی به بدن شود.

بسیاری از این داروها نیز تنها برای استفاده کوتاه مدت (معمولا 12 هفته یا کمتر ) از سوی سازمان های ذیربط تایید شده اند و اثر طولانی مدت آنها مورد مطالعه قرار نگرفته است.

حتی ممکن است داروهایی که FDA (سازمان دارو و غذای آمریکا به عنوان معتبرترین سازمان تایید دارویی جهان) تایید می کند نیز دارای عوارضی باشند.

بطور مثال داروی کاهش وزن اکسی الیت oxyelite از این سازمان تاییدیه گرفته است اما تاکنون با ایجاد نارسایی کبدی موجب 51 مورد مرگ در سراسر جهان شده و این سازمان دوباره اعلام کرده است که این دارو باید جمع آوری شود.

این دارو متاسفانه هنوز در داروخانه های ایران موجود است و وزارت بهداشت اخیرا اعلام کرده است که نسبت به جمع آوری آن اقدام می کند.**سراب وعده های دروغ

بسیاری از تبلیغات شبکه های ماهواره ای یا توصیه صاحبان آرایشگاه ها و باشگاه های بدنسازی بر این نکته تاکید دارند که می توان با استفاده از داروهای لاغری به سرعت وزن را کاهش داده و به وزن دلخواه خود رسید.

دکتر ˈحسین دلشادˈ دبیر چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی تاکید می کند: کاهش بیش از دوکیلوگرم وزن در ماه آسیب جدی به ارگان های بدن وارد می کند.

وی از مردم می خواهد تا فریب تبلیغات سوء رسانه های مختلف که داروها و روشهای مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می کنند نخورند زیرا این روش ها حتی اگر هم جواب بدهند با آسیب های بعدی همراه خواهند بود.

ˈمجید حاجی فرجیˈ رئیس انستیتو تغذیه نیز در این باره می گوید: در بعضی از این تبلیغات از محصولات لاغری تحت عنوان مکمل های لاغری یاد می شود. این در حالی است که مکمل تعریف خاصی دارد و زمانی توسط پزشک تجویز می شود که فرد نمی تواند از طریق غذا مواد مغذی موردنیاز خود را تامین کند.

دکتر ˈایرج خسرونیاˈ رییس جامعه پزشکان متخصصان داخلی ایران نیز دراین باره می گوید: هر کدام از داروهای چاق کننده و لاغر کننده شیمیایی و گیاهی موجود در بازار دارای عوارضی هستند.

وی می افزاید: بطور مثال گروهی از این داروها دارای عوارض ضد جذب قند هستند که فرد به محض استفاده از این داروها دچار افت قند و عوارض ناشی از آن مانند سرگیجه، تهوع و بی حالی می شود.

به تاکید جامعه پزشکی، رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر تحت نظر متخصصان، امن ترین و موثر ترین راه برای کاهش وزن است.

استفاده از داروهای لاغری برای کاهش وزن سریع ، بی اثر و حتی مضر بوده و موجب اتلاف پول نیز می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: