برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۸
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی با عنوان« حلقه اطرافیان نزدیک رییس جمهور ایران لهجه غربی دارند» به موضوع تحصیل عده‌ای از اطرافیان حسن روحانی در دانشگاه‌های غربی توجه ویژه‌ای نشان داد و البته به نقل از برخی کارشناسان تاکید کرد که تحصیل در غرب به معنای داشتن تفکر غربی نیست.
این خبرگزاری در این گزارش مدعی شده است: درست چند روز بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات اخیر ایران، مشاوران ارشد و متحدان او در جلسه‌ای استراتژیک پشت درهای بسته در اتاق فکری که ریاست آن را رییس‌جمهور جدید بر عهده دارد گردهم جمع شدند. این گروه برنامه‌ها، یادداشت‌ها و گزارشات سیاسی و علاوه بر این‌ها چیزی جدید را با خود همراه داشتند و آن مدارک دانشگاهی اخذ شده از دانشگاه‌های غربی بود!
 
آسوشیتدپرس افزود که انتظار می‌رود روحانی بلافاصله پس از ادای سوگند، اعضای کلیدی دولتش را اعلام کند. به احتمال خیلی زیاد، هسته تیم او متشکل از شخصیت‌هایی خواهد بود که دارای مدارک دانشگاهی از دانشگاه‌هایی در کالیفرنیا، واشنگتن و لندن هستند. خود روحانی هم در اسکاتلند تحصیل کرده است.
 
این خبرگزاری ادامه داد که آن‌چه روشن نیست این موضوع است که آن‌ها واقعا تا چه اندازه می توانند در سیاست های ایران نفوذ داشته باشند و به تقویت دیپلماسی ارتباطی احتمالی نظیر گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا یا پیشرفت احتمالی در مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی ایران بپردازند.
 
در ادامه این گزارش آمده است: تردید اندکی وجود دارد که روحانی رویکردی بسیار آرام‌تر و سنتجیده‌تر را دنبال خواهد کرد. این خود به تنهایی می‌تواند به تلاش‌ها برای احیای روابط تیره با اروپا و فراهم شدن امکانات برای انجام معامله پس از آغاز دوباره گفت‌وگوهای هسته‌یی کمک کند. اما وجود اطرافیان تحصیل کرده غرب در اطراف روحانی به معنای آن نیست که ایران پس از پیروزی او در مسیر کاملا جدیدی قرار گیرد.
 
آسوشیتدپرس افزود که «روحانی که یک روحانی و مذاکره کننده هسته‌یی ارشد پیشین ایران است، در مقابل نظام اسلامی قرار ندارد» و در عین حال اشاره کرد که در تمامی موارد مهم رهبر معظم ایران حرف آخر را می‌زند.
 
این گزارش حاکی است که روحانی که وجهه بین‌المللی ایران است، به جای آن‌که در صحنه جهانی به انتقادات تند بپردازد، وظیفه تدوین صورت جدیدی از گفت‌وگو را به عهده خواهد داشت.
 
این گزارش در ادامه به برخی از اسامی مطرح که احتمالا در کابینه و پست‌های کلیدی دولت روحانی حضور خواهند داشت پرداخته و به اسامی نظیر محمود واعظ، محمدجواد ظریف و حسین موسویان اشاره کرده است.
 
در ادامه به حسن فریدون برادر روحانی به عنوان کسی که به چینش اعضای کابینه او کمک می کند، اشاره شده است.
 
آسوشیتدپرس همچنین به محمد نهاوندیان، محمدرضا نعمت‌زاده به برای تصدی وزارت نفت اشاره می‌کند و می‌افزاید که با این حال نام بیژن زنگنه نیز مطرح است.
 
در پایان نیز به گزارشات درباره انتخاب احتمالی محمد فروزنده به عنوان مذاکره کننده هسته یی، یا علی اکبر ولایتی برای وزارت امور خارجه اشاره می کند و نام دیگری که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته علی جنتی برای تصدی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است که فرزند آیت‌الله جنتی است.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: