برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۶۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۰
چای املاح معدنی زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها کافئین است، کافئین تأثیر بسیاری روی ارگان‌هایی مانند مغز و اعصاب، سیستم گوارش و سیستم تنفس دارد.
یک متخصص تغذیه گفت: چای رایج‌ترین نوشیدنی‌ گرم کره زمین است. برخی عقیده دارند که چای باید از برنامه تغذیه حذف شود و برخی نیز آن را شفابخش بسیاری از دردها می‌دانند که البته هیچ یک از این موارد از نظر علمی اثبات نشده است.

دکتر مجید کاراندیش با اشاره به آرامبخش بودن چای، اظهار کرد: چای املاح معدنی زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها کافئین است، کافئین تأثیر بسیاری روی ارگان‌هایی مانند مغز و اعصاب، سیستم گوارش و سیستم تنفس دارد.

وی افزود: استفاده در حد متعارف از چای، مفید است و البته باید توجه داشت که این نوشیدنی غلیظ نباشد زیرا موجب آسیب به کلیه‌ها می‌شود.

کاراندیش تصریح کرد:‌ چای موجب هیجان و بی‌خوابی می‌شود و به همین دلیل بهتر است پیش از خواب استفاده نشود، مخصوصا افرادی که در خواب مشکل دارند، بهتر است پیش از خواب چای نخورند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ در زنان باردار نیز مصرف زیاد کافئین توصیه نمی‌شود و باید سعی کنند چای کمتری بخورند.

وی با اشاره به نظراتی که درباره تفاوت چای سبز و چای سیاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: تنها تفاوت چای سبز و چای سیاه، رنگ آن‌ها پس از دم کردن است. چای سبز در اثر برخی اعمال حرارتی به چای سیاه تبدیل می‌شود که ترکیب آن‌ها هیچ تفاوتی با هم ندارد و از هر یک استفاده شود، تفاوتی در درمان بیماری‌ها نخواهد داشت.

کاراندیش عنوان کرد: دمنوش‌های تهیه شده از چای، چای پودر شده‌ای هستند که با فرایندهای بهداشتی ایجاد شده‌اند و سریع‌تر آماده می‌شوند، ولی چای واقعی 5 تا 10 دقیقه زمان برای دم کشیدن لازم دارد. //
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: