برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۶۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۴
«ویلیام هیگ» که برای ارائه گزارش در مورد روند مذاکرات هسته‌ای به پارلمان این کشور رفته، با بیان اینکه همه کشورهای ۱+۵ موضعی واحد داشتند، تأکید کرد که لندن به شدت علاقمند به دستیابی به توافقی موقت با تهران است.
  «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه با حضور در پارلمان این کشور گزارشی در مورد روند مذاکرات هسته‌ای ایران و همچنین اوضاع سوریه ارائه کرد.

وی در این نشست، در مورد دور اخیر مذاکرات هسته‌ای که در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، گفت: ما و ایران باید تحرک ایجاد شده در ژنو را ادامه دهیم و نگذاریم فرصت ایجاد شده برای دستیابی به پیشرفت، از میان برود.

هیگ در مورد دور تازه مذاکرات در ژنو گفت: بحث‌های پیچیده و دقیقی داشتیم که تمام ابعاد برنامه هسته‌ای ایران را پوشش می‌داد.

وزیر خارجه انگلیس در اظهارات خود موضعی مشابه «جان کری» همتای آمریکایی‌اش اتخاذ کرد. وی با بیان اینکه کشورهای ۱+۵ موضعی واحد داشتند، عملا گزارش‌های منتشره مبنی بر مخالفت فرانسه را رد کرد و انگشت اتهام را به سوی ایران گرفت. هیگ در این مورد گفته است: وزیران خارجه ۱+۵ موضعی واحد و مشابه در قبال ایران اتخاذ کردند که همین موضع پایه‌ای قدرتمند برای دور بعدی گفت‌وگوها خواهد بود.

ایران و گروه ۱+۵ پنج‌شنبه گذشته دور تازه مذاکرات را در شهر ژنو سوئیس برگزار کردند. این مذاکرات در سطح وزرای خارجه برگزار شد، در آستانه دستیابی به توافق موقت قرار داشت که اظهارنظرها و مواضع فرانسه، از دستیابی به آن جلوگیری کرد. کشورهای غربی از امروز تلاشی را آغاز کرده‌اند تا فرانسه را از اتهام به شکست کشاندن مذاکرات تبرئه کرده و ایران را مقصر جلوه دهند.

وی ادامه داد: دولت قویا علاقمند به دستیابی به موافقتنامه‌ای موقت با ایران است، چراکه این موافقتنامه گامی ضروری برای دستیابی به راهکاری جامع است. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که توافقی که در مورد آن بحث می‌کردیم، برای امنیت تمام جهان خوب است.

هیگ در مورد این توافقنامه گفت، در صورتی که چنین توافقی حاصل شود، «کاهش تحریم‌هایی محدود و متناسب به ایران ارائه می‌شود». وی افزود اکنون «توافق روی میز است... و امکان دستیابی به آن وجود دارد».

هیگ در ادامه به موضوع تحولات سوریه پرداخت. وی با اشاره به موافقت ائتلاف مخالفان سوری با حضور در اجلاس صلح موسوم به «ژنو ۲»، گفت لندن آماده است تا به این گروه در کسب آمادگی برای حضور در نشست کمک‌های عملی ارائه دهد.

وی هدف از برگزاری نشست «ژنو ۲» را دستیابی به توافقی سیاسی عنوان کرد و گفت تنها راه این موضوع حمایت از مخالفان میانه‌رو سوری است. هیگ در این اظهارات به کمک ۲۰ میلیون پوندی انگلیس به مخالفان سوری نیز اشاره کرد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی