برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۶۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۰
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرده، به صورت ضمنی از موضع‌گیری‌های امروز مقامات غربی در مورد تحولات هفته گذشته در ژنو، انتقاد کرد.
 وی در این پیام آورده است: هر قدر هم رخدادهای ژنو را تفسیر به رأی کنند، آنچه از ساعت 6 عصر پنج‌شنبه تا 5:45 دقیقه شنبه رخ داد، تغییری نمی‌کند. اما این امر می‌تواند بیش از پیش موجب سلب اعتماد شود.«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرده، به طور تلویحی به انتقاد از مواضع امروز برخی اعضای 1+5 پرداخت و به آن‌ها هشدار داد که این اقدامات به کاهش اعتماد منجر می‌شود.

وی در این پیام آورده است: هر قدر هم رخدادهای ژنو را تفسیر به رأی کنند، آنچه از ساعت 6 عصر پنج‌شنبه تا 5:45 دقیقه شنبه رخ داد، تغییری نمی‌کند. اما این امر می‌تواند بیش از پیش موجب سلب اعتماد شود.

دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+5 پنج‌شنبه گذشته در شهر ژنو سوئیس در فضایی مثبت آغاز شد. این فضای مثبت و خوش‌بینی نسبت به امکان حصول توافق، با سفر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به ژنو افزایش نیز پیدا کرد. با این حال از صبح شنبه اظهارنظرهای به شدت منفی «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه که همزمان با کری راهی ژنو شده بود، فضای مذاکرات را منفی کرد.

بسیاری از منابع رسانه‌ای و دیپلماتیک تأکید کرده‌اند که مواضع سختگیرانه پاریس در مذاکرات هسته‌ای موجب شده تا توافقی که کاملا در دسترس بوده، ناممکن شود.

همین گزارش‌ها موجب شد تا این بار انگشت اتهام شکست مذاکرات، در جامعه بین‌الملل به سمت 1+5 گرفته شود. این امر باعث شد تا کری و برخی دیگر از اعضای 1+5 از جمله «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس از امروز تلاش کنند تا ایران را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات معرفی کنند.

کری امروز در ابوظبی مدعی شد که فرانسه به همراه دیگر کشورهای 1+5 با متن توافقنامه مشکلی نداشته‌اند و این ایران بوده که برای مشورت بیشتر درخواست برگزاری دور بعدی مذاکرات را کرده است.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: