برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۳۱۴۵
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۰
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه شایع ترین عامل بیماری سکته مغزی، فشارخون بالا است گفت: چربی خون و قند خون دیگر عوامل سکته مغزی تشخیص داده شده است.
  عبدالحمید شریعت امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پیشگیری همواره بهتر از درمان است، اظهار کرد: بر اساس تحقیقات اکثر افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، مبتلا به بیماری چربی خون و قند خون هستند که فشار خون بالا مهم ترین عامل این عارضه است که متاسفانه افراد نسبت به چکاپ ماهیانه فشار خون خود رغبتی ندارند.

وی اضافه کرد: در گذشته با بیماران دچار سکته مغزی برخورد ناامیدانه‌ای صورت می گرفت، اما امروزه با پیشرفت علم می توان شرایطی را ایجاد کرد که این بیماران نیز با کم ترین عوارض سکته به زندگی خود ادامه دهند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه بیماری فشار خون در بسیاری از موارد هیچ علامتی ندارد و گاهی اوقات نخستین نشانه اش بروز سکته مغزی است، تصریح کرد: تمامی افراد باید به‌طور مرتب هر 6 ماه یک بار فشارخون خود را کنترل کنند.

شریعت، بخش مراقبت های ویژه سکته های مغزی در بیمارستان های کشور و همچنین در فارس را محدود دانست و خاطرنشان کرد: بیمار سکته مغزی حتما باید در بخش های ویژه مراقبتی سکته های مغزی  قرار گیرد که متأسفانه این بخش در کشور محدود است و شیراز نیز از این خدمات بی بهره است.

وی به افراد توصیه کرد: افرادی که فشار خون بالا دارند و یا بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند باید مصرف داروهای خود را به طور خودسرانه قطع نکنند و در کمتر از سه ساعت اولیه بروز سکته که زمان طلایی نام دارد، به بیمارستان منتقل شوند.

عضو  دیگر هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز علائم های بروز سکته مغزی  را فلج یک طرفه، مور مور یا بی حسی یک طرفه، اختلالات بینایی، سرگیجه شدید ناگهانی، دوبینی، عدم تعادل و فلج صورت، کاهش سطح هوشیاری و سردردهای شدید و ناگهانی دانست.

افشین برهانی حقیقی تاکید کرد: این تصور که در جامعه وجود دارد که سکته مغزی فقط در افراد مسن و سالمند اتفاق می ا فتد، یک برداشت کاملاً غلط است.

وی به بانوانی که قرص های ضدبارداری مصرف دارند، گفت: ممکن است در معرض سکته مغزی وریدی قرار گیرند که در صورت تشنج و کاهش سطح هوشیاری باید  به اورژانس مراجعه کنند.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: